صلح پرواز میانمار نیروی هوایی روز چهارشنبه

صلح: پرواز میانمار نیروی هوایی روز چهارشنبه نیروی دریایی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دلار ۳۷۰۰ تومانی در سال ۵۰۰۰ تومانی!

در سالی که نوسان شدید و کم نظیری در بازار ارز و سکه ثبت شد و قیمت دلار یک نیمه سال را در کانالاهای بین ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ تومان سپری کرد، میانگین قیمت آن به ۳۷۷۶ تومان

دلار ۳۷۰۰ تومانی در سال ۵۰۰۰ تومانی!

دلار ۳۷۰۰ تومانی در سال ۵۰۰۰ تومانی!

عبارات مهم : بازار

در سالی که نوسان شدید و کم نظیری در بازار ارز و سکه ثبت شد و قیمت دلار یک نیمه سال را در کانالاهای بین ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ تومان سپری کرد، میانگین قیمت آن به ۳۷۷۶ تومان می رسد!

به گزارش ایسنا، نیمه دوم سال ۱۳۹۶ زمانی متفاوت جهت بازار ارز بود و به دنبال نوسانات تندی که در آن اتفاق افتاد به طور طبیعی سکه را نیز به دنبال خود کشیده و رکوردهای تاریخی در هر دو بازار ثبت شد. دلار نیمه اول سال گذشته را عمدتا با قیمت هایی در کانال ۳۷۰۰ تومان سپری و در شهریورماه نیز حرکت رو به رشد خود را شروع کرد به طوری که از مهرماه همواره دلار بالای ۴۰۰۰ تومان قرار داشت و تا مرز ۵۰۰۰ تومان پیش رفت. با این حال تازه ترین آماری که بانک مرکزی از اوضاع شاخص های اقتصادی منتشر کرده است نشان از میانگین قیمت دلار در سال گذشته در قیمت ۳۷۷۶ تومان دارد.

این در حالی است که قیمت دلار در سال ۱۳۹۷ بار دیگر افسارگریخته پیش رفت و با عبور از قیمت ۵۰۰۰ تومان به مسیر رشد خود ادامه داد و از مرز ۶۰۰۰ تومان گذشت تا قیمت هایی را ثبت کرده باشد که تاکنون بازار ارز کشور عزیزمان ایران به خود ندیده بود. در همین شرایط بود که دولت و بانک مرکزی که راهی جهت کنترل بازار ارز نداشتند در تصمیمی از تک نرخی کردن ارز و اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومان جهت دلار با شرایط تازه ارزی خبر دادند. البته شرایط به گونه ای پیش رفت که نشانی از یکسان سازی قیمت ارز نداشت و بازار آزاد به طور موازی با سامانه های ارزی دولت جهت تخصیص داده شده است ارز ۴۲۰۰ تومانی فعال است و دلار تا ۶۵۰۰ تومان نیز در این بازار معامله می شود.

دلار ۳۷۰۰ تومانی در سال ۵۰۰۰ تومانی!

اما در سویی دیگر بازار سکه واقع شده است است که با توجه به رابطه مستقم قیمت این کالا با دلار، سال گذشته را با قیمت های عجیبی به آخر برد به گونه ای که از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شهریورماه تا آخر سال به مرز یک میلیون ۹۰۰ هزار تومان نیز رسید. بانک مرکزی میانگین قیمت فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در سال ۱۳۹۶ را حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرده است.

بهم ریختگی بازار سکه و حباب شدن آن موجب شد تا بانک مرکزی جهت کنترل بازار، حراج سکه را از آخرهای آذرماه و به دنبال آن پیش فروش را از بهمن ماه در دستور کار قرار دهد که تا اوایل امسال ادامه داشتند. در نتیجه اجرای این دو طرح حدود ۵۰۰ هزار قطعه سکه نیم و تمام بهار آزادی در حراج و بیش از هفت میلیون قطعه در پیش فروش فروخته شد. در حال حاضر هر قطعه سکه تمام بهار ازادی در بازار آزاد تا حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروش می رود.

در سالی که نوسان شدید و کم نظیری در بازار ارز و سکه ثبت شد و قیمت دلار یک نیمه سال را در کانالاهای بین ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ تومان سپری کرد، میانگین قیمت آن به ۳۷۷۶ تومان

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | کنترل | میلیون | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs