صلح پرواز میانمار نیروی هوایی روز چهارشنبه

صلح: پرواز میانمار نیروی هوایی روز چهارشنبه نیروی دریایی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی امیدواریم عربستان به سمت سلاح هسته‌ای نرود/ دولت آمریکا در موقعیتی نیست که حق

محمدجواد ظریف در مورد اینکه عربستان هم به دنبال انرژی هسته ای هست، می گوید: ما نیت عربستان سعودی را نمی دانیم ولی از نظر ما اگر کشوری به دنبال استفاده صلح آمیز

امیدواریم عربستان به سمت سلاح هسته‌ای نرود/ دولت آمریکا در موقعیتی نیست که حق

ظریف: امیدواریم عربستان به سمت سلاح هسته ای نرود/ دولت آمریکا در موقعیتی نیست که حق غنی سازی را از کشورها بگیرد

عبارات مهم : انرژی

محمدجواد ظریف در مورد اینکه عربستان هم به دنبال انرژی هسته ای هست، می گوید: ما نیت عربستان سعودی را نمی دانیم ولی از نظر ما اگر کشوری به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای با اهداف صلح آمیز از جمله غنی سازی باشد، براساس معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی (ان پی تی) این حق را دارد. دولت امریکا در موقعیتی نیست که این حق را از هیچ کشوری سلب کند. این مسئله سیاست اصولی ما بوده و خواهد بود ولی اعتقاد داریم هر کشوری که در این منطقه به دنبال سلاح هسته ای باشد امنیت خود و دیگران را به خطر انداخته و امیدوار هستیم که رژیم سعودی به دنبال چنین سیاست غلطی نباشد.

امیدواریم عربستان به سمت سلاح هسته‌ای نرود/ دولت آمریکا در موقعیتی نیست که حق

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی بی اس نیوز، به سبک و سیاق هر لحظه بیانات تند و تیز و البته توهین آمیزی را علیه کشور عزیزمان ایران مطرح کرده هست. در چندماه گذشته عربستان سعودی تلاش جهت توسعه برنامه هسته ای خود را کلید زده است و گفته می شود که مشورت های فشرده ریاض با واشنگتن در این زمینه ادامه دارد. عربستان سعودی از بعد از حصول توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران و ۱+۵ و اجرایی شدن برجام روند تلاش جهت دستیابی به انرژی هسته ای را شروع کرده است و در این میان به نظر می رسد که حضور دونالد ترامپ در رأس قدرت در کاخ سفید نیز دست های ریاض جهت پیشبرد این پروژه را بازتر کرده هست. به همین مناسبت یکی از پرسش هایی که خبرنگار برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی بی اس از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی سؤال کرد به برنامه هسته ای این کشور تخصیص داده شده است داشت. محمد بن سلمان ۳۲ ساله که این هفته راهی ایالات متحده است تا با دونالد ترامپ در کاخ سفید دیدار کند، در پاسخ به این سؤال ادعا کرد که اگر کشور عزیزمان ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی باشد ما نیز مشابه این کار را فوراً انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه عربستان سعودی خواهان به دست آوردن هیچ سلاح اتمی نیست، در این باره گفت: ولی بدون تردید اگر کشور عزیزمان ایران بک بمب اتمی بسازد، ما در مناسب ترین وقت این کار را خواهیم کرد.

محمدجواد ظریف در مورد اینکه عربستان هم به دنبال انرژی هسته ای هست، می گوید: ما نیت عربستان سعودی را نمی دانیم ولی از نظر ما اگر کشوری به دنبال استفاده صلح آمیز

این بیانات تند ولیعهد سعودی در حالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران تاکنون بارها به صراحت اعلام کرده که به دنبال سلاح اتمی نیست ولی خواهان برخورداری از حقوق هسته ای خود مطابق با قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهایی است که معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی را پذیرفته اند.

روزنامه اعتماد در گفت وگو با محمدجواد ظریف که مشروح آن در سالنامه این روزنامه انتشار یافته است از وی راجع به برنامه هسته ای عربستان سعودی سؤال کرد. محمدجواد ظریف در پاسخ به این سؤال که عربستان سعودی به دنبال انرژی هسته ای است و خبرهای منتشرشده در رسانه های آمریکایی از چشم پوشی احتمالی ترامپ از بعضی قوانین هسته ای امریکا جهت همکاری هسته ای با کشورهای دیگر در قبال عربستان حکایت می کند. آیا کشور عزیزمان ایران دلواپس دستیابی عربستان به فناوری هسته ای و به راه افتان مسابقه هسته ای در منطقه نیست؟ گفت: ما نیت عربستان سعودی را نمی دانیم ولی از نظر ما اگر کشوری به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای با اهداف صلح آمیز از جمله غنی سازی باشد، براساس معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی (ان پی تی) این حق را دارد. دولت امریکا در موقعیتی نیست که این حق را از هیچ کشوری سلب کند. این مسئله سیاست اصولی ما بوده و خواهد بود ولی اعتقاد داریم هر کشوری که در این منطقه به دنبال سلاح هسته ای باشد امنیت خود و دیگران را به خطر انداخته و امیدوار هستیم که رژیم سعودی به دنبال چنین سیاست غلطی نباشد.

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | سیاست | برنامه | عربستان | انرژی هسته | عربستان سعودی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs